Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Květoslav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16656, komentáře < 7 dní: 309, komentářů celkem: 430059, adminů: 60, uživatelů: 5253  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 557 návštěvník(ů)
a 4 uživatel(ů) online:

gregorios777
Frantisek100
oko
cizinec

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116808950
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Vyjádření ČBK ke článku deníku Bild o Karlu Simandlovi
Vloženo Středa, 03. září 2014 @ 22:11:20 CEST Vložil: Olda

Z hnízda poslal Nepřihlášený

V německém bulvárním deníku Bild dnes (středa 3. září 2014) vyšel českými médii citovaný článek o působení bývalého gen. sekretáře ČBK K. Simandla na nunciatuře v Berlíně a jeho spolupráci s minulým režimem. Otázky k uvedenému článku obdržela od redakce Bildu i ČBK (24. července 2014). Spolu s odpověďmi na ně je naleznete níže.

1. otázka: Jak hodnotí ČBK skutečnost, že její bývalý generální sekretář Mons. Simandl dnes působí jako spolupracovník nunciatury v Berlíně?

Odp. ČBK: Mons. Karel Simandl se stal generálním sekretářem ČBK po roce 1989, kdy byl vnímán jako posila pro naši církev vzhledem ke svým zahraničním zkušenostem, jazykovým schopnostem i zaměstnání ve Vatikánu. V té chvíli neexistovaly žádné indicie, že by byl v jakémkoliv vztahu k ministerstvu vnitra bývalého Československa. Nebyl uváděn ani na neoficiálních seznamech spolupracovníků. V okamžiku, kdy byly dodatečně zveřejněny seznamy vojenské rozvědky, podal po prošetření celého případu rezignaci, kterou biskupové přijali. Jeho další pracovní zařazení bylo plně v kompetenci vatikánských úřadů, které konstatovaly, že se nejednalo o závažný případ.

2. otázka: Existuje vyšetřovací zpráva k Simandlově spolupráci?

Odp. ČBK: Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem nejsme kompetentní tento 40 let starý případ řešit vyšetřováním uvnitř katolické církve ČR.

3. otázka: Jak moc tímto Mons. Simandl poškodil církev a věřící v ČR?

Odp. ČBK: Tento případ je třeba vnímat v kontextu řady odhalení podobných případů jak v církvi, tak mezi exponenty veřejného života, mezi poslanci apod., které často rozvířili nepřátelé nového společenského uspořádání. Pro život katolické církve v ČR neměl tento případ žádnou zvláštní relevanci. 

Zdroj: www.cirkev.cz

Mons. ThDr. Karel Simandl (* 14. srpna 1955, Znojmo, Československo) je český římskokatolický kněz, bývalý agent Státní bezpečnosti, v letech 1995 až 2004 generální sekretář České biskupské konference a papežský prelát.

V letech 1970 až 1974 vystudoval znojemské gymnázium a po maturitě se přihlásil ke studiu na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích, avšak nebyl přijat. Pracoval tedy jako poštovní úředník ve Znojmě a v Brně. V roce 1974 zaslal československému ministrovi vnitra Jaromíru Obzinovi dopis, ve kterém ho žádal, aby směl pracovat jako agent v zahraničí mezi katolickými emigranty, a na základě této nabídky začal roku 1975 spolupracovat jako agent se Státní bezpečností. Nejprve podával hlášení o kněžích a o tajném studiu teologie v Praze a v Brně, v roce 1976 byl vyslán přes Tunisko do Itálie, kde měl proniknout mezi příslušníky československé emigrace z řad duchovenstva.

V Itálii vystudoval filosofii a teologii na Papežské lateránské univerzitě a 19. prosince 1981 přijal v Římě kněžské svěcení. Poté ještě absolvoval postgraduální studium teologie a roku 1985 byl vyslán do Spojených států amerických, kde se stal farním vikářem v Berwicku v Pensylvánii. V letech 1986 až 1987 působil jako administrátor farnosti Valle San Silvestro v Jižním Tyrolsku a poté začal pracovat jako oficiál vatikánské Kongregace pro biskupy. Přitom (s pětiletou přestávkou) spolupracoval se Státní bezpečností, a to až do roku 1989, na základě jeho hlášení však podle dostupných informací nebyl nikdo uvězněn.

Roku 1992 byl jmenován kaplanem Jeho Svatosti, získal na Papežské lateránské univerzitě doktorát teologie a nastoupil na místo sekretáře apoštolského nuncia v Německu. Na návrh Dominika Duky OP se stal od 1. října 1995 generálním sekretářem České biskupské konference a dne 6. června 2002 jej papež Jan Pavel II. jmenoval prelátem Jeho Svatosti. Roku 2003 se jeho jméno objevilo v seznamu spolupracovníků Státní bezpečnosti, avšak po prošetření případu bylo rozhodnuto, že jeho rezignace na úřad generálního sekretáře není nutná. Později však vyšly najevo další informace o jeho spolupráci se Státní bezpečností, a proto v říjnu 2004 na svůj úřad rezignoval. Od té doby pracuje jako rada apoštolské nunciatury v Berlíně, do roku 2013 byl také farním vikářem ve farnosti u kostela sv. Tomáše v Brně.

Zdroj: www.wikipedie.cz


"Vyjádření ČBK ke článku deníku Bild o Karlu Simandlovi" | Přihlásit/Vytvořit účet | 13 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Vyjádření ČBK ke článku deníku Bild o Karlu Simandlovi (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Čtvrtek, 04. září 2014 @ 10:33:53 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Obávám se že kdyby měl otec a monsignor Simandl, papežský prelát svatého Jana Pavla II. na  naši církev opravdu špatný vliv tak by to ti kteří o tom dneska mluví spíš tajili a říkali že si z něho všichni máme brát příklad. Přáli by nám ho a doporučovali za Svatého otce .
Věřím že můžeme být rádi a děkovat za to že ho máme a považuji za pravděpodobné že jsme spíš my měli svého člověka v nepřátelském táboře než naopak. Pokud by někomu ublížil tak by to naši nepřátelé jistě rádi uvedli. Kromě toho nabídnul svou rezignaci sám.
Pokud to někoho pohoršuje nechť si přečte příběh o ztraceném synovi. Nebo to jak svatý Petr třikrát zapřel Pána a přesto mu byly ponechány klíče od nebeské brány a moc svazovat a rozvazovat na zemi i na Nebi. Pán Ježíš mu ani nic nevytýkal, když se s ním potom poprvé setkal. Jen se ho třikrát zeptal jestli Ho miluje. Dalším vhodným místem by mohlo být to o tom ten kdo je bez viny.................
Snažme se o to aby nám (veškeré) životní osudy monsignora Simandla neuškodily ale naopak prospěly. Abychom posílili svou lásku a důvěru nejenom vůči Církvi ale jmenovitě vůči svatým otcům, vůči otci kardinálovi Dominiku Dukovi, všem biskupům a kněžím. Vůči otci Karlu Simandlovi.



Stránka vygenerována za: 0.30 sekundy